375ADA Reduced Pressure Backflow Preventer, 4 in, Flange, Ductile Iron
PartWKN375ADA4
MFG4-375ADA
Description
ZurnĀ® Wilkins Detector Assembly, Series: 375ADA, 4 in Nominal, Flanged Outside Stem and Yoke Gate Valves, 175 psi, 125 lb Pressure Class, 140 deg F, Outside Stem and Yoke Gate Valve Ball Valve/Gate Valve, Reduced Pressure Backflow, Full Port, Media: Water, Ductile Iron Body, Epoxy Coated, 38-1/4 in L, Domestic
- 4 in reduced pressure detector assembly - grooved gate valve connections with flanged end OS&Y gate valves
- Also available with tamper switch equipped butterfly valves
- Meters unauthorized water use in Fire lines
- Grooved or Flanged end connection options
The ZurnĀ® Wilkins 375ADA Reduced Pressure Detector Assembly Backflow Preventer with epoxy coated DI body provides high hazard protection and is ideal for fire protection applications, with a metered by-pass to detect leaks and unauthorized water use.
| Nominal Size | 4 in |
| End Style | Flange |
| Body Material | Ductile Iron |
| Series | 375ADA |
| Backflow Type | Reduced Pressure |
| Ball Valve/Gate Valve Type | Outside Stem and Yoke Gate Valve |
| Dimensions | 38-1/4 in L |
| Domestic/Import | Domestic |
| Finish | Epoxy Coated |
| Height | 32.5 in |
| Length | 41.3 in |
| Media | Water |
| Port Type | Full |
| Pressure Class | 125 lb |
| Pressure Rating | 175 psi |
| Temperature Rating | 140 deg F |
| Width | 21.5 in |
| Brand | ZurnĀ® Wilkins |
| UNSPSC | 40141600 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Zurn Water |
| UPC | 612052080956 |
| Manufacturer Part Number | 4-375ADA |
GPM Meter
Approved by the Foundation for Cross Connection Control and Hydraulic Research at the University of Southern California|ASSE 1047|AWWA C606|AWWA C550|ASTM A536|ANSI/NSF 61|CSA B64.4|UL Listed|cUL Listed|FM Approved
Potable Water Lines in Fire Protection Systems
Videos
Video Link Video

ZurnĀ® Wilkins375ADA Reduced Pressure Backflow Preventer, 4 in, Flange, Ductile Iron

