375ASTR Reduced Pressure Backflow Preventer, 3 in, Flange, 304/304L Stainless Steel
PartWKN375ASTR3A
MFG3-375ASTR-A
Description
ZurnĀ® Wilkins Backflow Preventer Principle Assembly, Series: 375ASTR, 3 in Nominal, Flanged Non Rising Stem Gate Valves, 175 psi, 125 lb Pressure Class, 140 deg F, Non-Rising Stem Gate Valve Ball Valve/Gate Valve, Reduced Pressure Backflow, Full Port, Media: Water, 304L Stainless Steel Body, 48-1/8 in L
Price/Availability Accessible On Login
- Designed to replace old, long lay length Reduced Principle Assemblies
- 304L grade stainless steel body and spool
- Reduces the cost of assembly replacement
The ZurnĀ® Wilkins 375ASTR with stainless steel body is a custom length assembly for drop-in replacement of an assembly that cannot be repaired. The AR series drastically reduces installation and system down time.
| Nominal Size | 3 in |
| End Style | Flange |
| Body Material | 304/304L Stainless Steel |
| Series | 375ASTR |
| Backflow Type | Reduced Pressure |
| Ball Valve/Gate Valve Type | Non-Rising Stem Gate Valve |
| Dimensions | 48-1/8 in L |
| Height | 32.75 in |
| Length | 53.5 in |
| Media | Water |
| Port Type | Full |
| Pressure Class | 125 lb |
| Pressure Rating | 175 psi |
| Temperature Rating | 140 deg F |
| Width | 22.625 in |
| Brand | ZurnĀ® Wilkins |
| UNSPSC | 40141600 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Zurn Water |
| UPC | 612052221519 |
| Manufacturer Part Number | 3-375ASTR-A |
Internal Grooved Spool A
Approved by the Foundation for Cross Connection Control and Hydraulic Research at the University of Southern California|ANSI B16.1|ASSE 1013|AWWA C551/C550/C606|CSA Certified|cUL Listed|FDA Approved|FM Approved|IAPMO Listed|ANSI/NSF 61|UL Listed
Potable Water Lines in Fire Protection Systems
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

ZurnĀ® Wilkins375ASTR Reduced Pressure Backflow Preventer, 3 in, Flange, 304/304L Stainless Steel

