450DA Double Check Backflow Preventer, 4 in, Flange, Ductile Iron
PartWKN450DA4
MFG4-450DA
Description
ZurnĀ® Wilkins Detector Assembly, N-Pattern, Series: 450DA, 4 in Nominal, Flanged Outside Stem and Yoke Gate Valves, 175 psi, 125 lb Pressure Class, 140 deg F, Outside Stem and Yoke Gate Valve Ball Valve/Gate Valve, Dual Check Backflow, Full Port, Media: Water, Ductile Iron Body, Epoxy Coated, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- N-pattern allows for smaller enclosures
- Utilizes ZurnĀ® Wilkins low headless compound check
The 4" 450DA Double Check Detector Backflow Assembly protects against both backsiphonage and backpressure on water lines in low health hazard, fire protection applications. Shaped in the n-Pattern, the 450DA is ideal for both new and retrofit installations in tight locations. It features an innovative metered bypass system to efficiently and effectively detect leaks and any unauthorized water use and the epoxy-coated ductile iron body protects against corrosion and utlizes the Zurn Wilkins Compound Check which provides low headloss.
| Nominal Size | 4 in |
| End Style | Flange |
| Body Material | Ductile Iron |
| Series | 450DA |
| Backflow Type | Dual Check |
| Ball Valve/Gate Valve Type | Outside Stem and Yoke Gate Valve |
| Domestic/Import | Domestic |
| Finish | Epoxy Coated |
| Height | 38 in |
| Length | 35 in |
| Media | Water |
| Port Type | Full |
| Pressure Class | 125 lb |
| Pressure Rating | 175 psi |
| Temperature Rating | 140 deg F |
| Type | N-Pattern |
| Width | 30.5 in |
| Brand | ZurnĀ® Wilkins |
| Package Width | 30.5 in |
| Package Height | 38 in |
| UNSPSC | 40141600 |
| Package Length | 35 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Zurn Water |
| UPC | 612052045771 |
| Manufacturer Part Number | 4-450DA |
GPM Meter
1 Year Limited
Approved by the Foundation for Cross Connection Control and Hydraulic Research at the University of Southern California|ASSE Listed 1048|ASTM A536 Grade 4|ANSI B16.1 Class 125|CSA Certified|AWWA C 510|AWWA C550|UL Listed|cUL Listed|FM Approved|NYC MEA 26-00-M VOL 3|NSF 61 Annex G
Fire Protection
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

ZurnĀ® Wilkins450DA Double Check Backflow Preventer, 4 in, Flange, Ductile Iron

