475 Reduced Pressure Backflow Preventer, 6 in, Flange, Ductile Iron
PartWKN475OSY6
MFG6-475OSY
Description
Zurn® Wilkins Backflow Preventer, N-Pattern, Series: 475, 6 in Nominal, Flanged Outside Stem and Yoke Gate Valves, 175 psi, 125 lb Pressure Class, 140 deg F, Outside Stem and Yoke Gate Valve Ball Valve/Gate Valve, Reduced Pressure Backflow, Full Port, Ductile Iron Body, Epoxy Coated
Price/Availability Accessible On Login
- N-pattern construction space saving design is excellent for retrofit installation in small spaces
- Utilizes the patented, center-stem guided Compound Check™ for reliable and superior performance
- Single access cover reduces maintenance down time
The Zurn® Wilkins 475 Reduced Pressure Principle Assembly is shaped in the "n" pattern and is ideal for new or retrofit installations in tight locations.
| Nominal Size | 6 in |
| End Style | Flange |
| Body Material | Ductile Iron |
| Series | 475 |
| Backflow Type | Reduced Pressure |
| Ball Valve/Gate Valve Type | Outside Stem and Yoke Gate Valve |
| Finish | Epoxy Coated |
| Height | 40.75 in |
| Length | 41 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Class | 125 lb |
| Pressure Rating | 175 psi |
| Temperature Rating | 140 deg F |
| Type | N-Pattern |
| Width | 33 in |
| Brand | Zurn® Wilkins |
| UNSPSC | 40141600 |
| Manufacturer | Zurn Water |
| UPC | 612052045795 |
| Manufacturer Part Number | 6-475OSY |
Approved by the Foundation for Cross Connection Control and Hydraulic Research at the University of Southern California|ASSE 1013|ASTM A536 Grade 4|AWWA C511/C550/C606-87|CSA Certified|cUL Listed|FM Approved|FDA Approved|IAPMO Certified|NYC MEA 468-99-M VOL 4|ANSI/NSF 61|UL Listed
Potable Water Lines in Fire Protection Systems
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Zurn® Wilkins475 Reduced Pressure Backflow Preventer, 6 in, Flange, Ductile Iron

