Pressure Reducing Valve, 1-1/2 in, Union FNPT x FNPT, Bronze
PartWKN500XL3112
MFG112-500XL3
Description
Zurn® Wilkins, 112-500XL3, Pressure Reducing Valve, Series: 500XL3, 1-1/2 in Nominal, Single Union FNPT x FNPT End Style, 15 to 75 psi Pressure, 33 to 140 deg F, Media: Water, 7-1/16 in Inlet to Outlet Length, Low Lead Cast Bronze Body, 9.225 in H x 4.61 in W x 7 in L Dimensions, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Delivers best-in-class flow performance of all direct-acting pressure reducing valves allowing for value engineered design optimization
- Compact and shortest pressure reducing valve on the market allowing for installation versatility
- Highly durable, all-bronze body resists corrosion and provides easy access to cartridge internals
- Get smart pressure alerts with optional ZCSM-RP
This 1-1/2 in. 500XL3 Pressure Reducing Valve handles high flow rates more efficiently than any other. Its patented venturi reduces pressure falloff, delivering best-in-class performance. The 500XL3 is built to last with durable construction, an all-bronze body, stainless steel stem, and a Norylâ„¢ thermoplastic cartridge. Designed to ease installation and maintenance. The 112-500XL3 includes a single FNPT union tailpiece kit. This 1-1/2" model is ideal for commercial plumbing systems and industrial water line and is Safe Drinking Water Act compliant.
| Nominal Size | 1-1/2 in |
| End Style | Union FNPT x FNPT |
| Material | Bronze |
| Body Material | Bronze |
| Color | Bronze |
| Dimensions | 9.225 in H x 4.61 in W x 7 in L |
| Domestic/Import | Import |
| Inlet to Outlet Length | 7-1/16 in |
| Media | Water |
| Pressure Range | 15 to 75 psi |
| Series | 500XL3 |
| Temperature Rating | 33 to 140 deg F |
| Brand | Zurn® Wilkins |
| Package Width | 5.63 in |
| Package Height | 10.75 in |
| Package Length | 9.44 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Zurn Water |
| UPC | 612052317946 |
| Manufacturer Part Number | 112-500XL3 |
Single FNPT union tailpiece kit
Limited Warranty
cUPC Listed|CSA B356|ASSE 1003|eCommerce Approved|Lead Law Third Party Certified|Lead Law Compliant|NSF Standard 372|NSF Standard 61|PROP65: Cancer and Reproductive Harm
For Residential, Commercial, Potable Water, Non-Potable Water
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Zurn® WilkinsPressure Reducing Valve, 1-1/2 in, Union FNPT x FNPT, Bronze

