Pressure Reducing Valve, 1-1/2 in, Union FNPT x FNPT, Bronze
PartWKN600XL112
MFG112-600XL
Description
Zurn® Wilkins Pressure Reducing Valve, Lead Free, Series: 600XL, 1-1/2 in Nominal, FNPT Union x FNPT, 300 psi, 140 deg F, Media: Water, 9-1/8 in Inlet to Outlet Length, Cast Bronze Body, 300 Stainless Steel Seat Trim, Buna Nitrile/EPDM Elastomers/Natural Vulcanized Fiber/Acetal (Delrin™) Cap Gasket, 10 in H, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Fiber union gasket ensures fast installation
- Durable construction ensures low maintenance and lifecycle costs
- Inlet pressure changes with balanced design features to protect the system
- Threaded bell provides easier access than bolted on bells
The 1-1/2" 600XL Pressure Reducing Valve handles sandy, debris-laden water systems for high-flow capacity in residential, commercial, and new construction applications. It meets compliance with universal plumbing code. The stainless steel strainer includes a standard 20 mesh configuration and separate-access cover for simplified cleaning, while the bronze threaded bell provides superior corrosion-resistance and speeds access to the internals – together, cutting labor time up to 50%. Internal components of the 600XL utilize a balanced design, providing accurate downstream pressure without consideration of the incoming pressure.
| Nominal Size | 1-1/2 in |
| End Style | Union FNPT x FNPT |
| Material | Bronze |
| Body Material | Bronze |
| Dimensions | 10 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Height | 10.3 in |
| Inlet to Outlet Length | 9-1/8 in |
| Length | 9.3 in |
| Media | Water |
| Pressure Range | 300 psi |
| Pressure Rating | 300 psi |
| Series | 600XL |
| Softgoods Material | Buna Nitrile/EPDM Elastomers/Natural Vulcanized Fiber/Acetal (Delrin™) Cap Gasket |
| Temperature Rating | 140 deg F |
| Trim Material | 300 Stainless Steel Seat |
| Width | 5.3 in |
| Brand | Zurn® Wilkins |
| Package Width | 5.3 in |
| Package Height | 10.3 in |
| UNSPSC | 40141652 |
| Package Length | 9.3 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Zurn Water |
| UPC | 612052029603 |
| Manufacturer Part Number | 112-600XL |
20 Mesh Strainer Screen
1 Year
ASTM B 584|ASSE 1003 Listed|City of Los Angeles Approved|CSA Certified|FDA Approved|IAPMO Listed|ANSI/NSF 61/372|UPC Listed
Commercial and Residential
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Zurn® WilkinsPressure Reducing Valve, 1-1/2 in, Union FNPT x FNPT, Bronze

