Pressure Reducing Valve, 1 in, FNPT, Bronze
PartWKN70XL1
MFG1-70XL
Description
Zurn® Wilkins Water Pressure Reducing Valve, Single Union, Series: Model 70XL, 1 in Nominal Size, FNPT, 300 psi, 140 deg F, Media: Water, 5 in Inlet to Outlet Length, Cast Bronze Body, Stainless Steel Trim, Buna-N® Nitrile/EPDM Elastomer, 6-11/16 in H
- Widest range of end connections provide easy installation
- Cartridge design reduces labor costs and time
- Conserves water and energy
- Lead-free bronze and composite construction offers corrosion-resistance
The 1" 70XL Pressure Reducing Valve is a contractor favorite, providing a variety of residential and commercial customers with extreme stability, ruggedness, and ease of repair for more than 40 years. The 70XL features single union or double union connections, a cast bronze body and bell with stainless steel components, a 20-mesh strainer screen, and a unitized replaceable cartridge which reduces labor costs and time for required cleaning and maintenance. By installing the 70XL, you will conserve water and energy while protecting your water system, complying with plumbing codes, and ensuring ultimate safety.
| Nominal Size | 1 in |
| End Style | FNPT |
| Material | Bronze |
| Body Material | Bronze |
| Connection Type | FNPT |
| Dimensions | 6-11/16 in H |
| Height | 6.5 in |
| Inlet to Outlet Length | 5 in |
| Length | 6.4 in |
| Media | Water |
| Pressure Range | 300 psi |
| Pressure Rating | 300 psi |
| Series | Model 70XL |
| Softgoods Material | Buna-N® Nitrile/EPDM Elastomer |
| Temperature Rating | 140 deg F |
| Trim Material | Stainless Steel |
| Type | Single Union |
| Width | 3.3 in |
| Brand | Zurn® Wilkins |
| Package Width | 3.3 in |
| Package Height | 6.5 in |
| UNSPSC | 40141652 |
| Package Length | 6.4 in |
| Country of Origin | TW |
| Manufacturer | Zurn Water |
| UPC | 612052029955 |
| Manufacturer Part Number | 1-70XL |
Limited Warranty
ANSI B1.20.1/B16.22|ASSE® Listed 1003|ASTM B 584|City of Los Angeles Approved|CSA® Certified|IAPMO® Listed|ANSI/NSF 372|UPC Listed
Videos
Video Link Video
Video Link Video

Zurn® WilkinsPressure Reducing Valve, 1 in, FNPT, Bronze

