975XL3 Reduced Pressure Backflow Preventer, 1 in, FNPT, Bronze
PartWKN975XL31
MFG1-975XL3
Description
Zurn® Wilkins, 1-975XL3, Backflow Preventer, Series: 975XL3, 1 in Nominal, FNPT End Style, 175 psi Pressure, 33 to 180 deg F, Quarter-Turn Ball Valve Ball Valve/Gate Valve, Reduced Pressure Principle Backflow, Test Port, Media: Water, Low Lead Cast Bronze Body, 7-1/16 in H x 3-1/2 in W x 11-13/16 in L Dimensions, Import
Price/Availability Accessible On Login
- For piping with 1 in inner diameter
- Comes with full port QT ball valves with stainless steel handles
- Compact and shortest bronze small backflow valve on the market allowing for installation versatility
- All-bronze body ensures durability against the elements, with a Noryl check body and stainless-steel fasteners to resist corrosion over time
- EZSWAP modular check with top access speeds up repairs and replacements
- Test ports located on valves centerline make install and testing easy
- Interlocking connected checks provide turn to access and disassemble
The 1 in Zurn Wilkins 975XL3 Reduced Pressure Principle Backflow Assembly provides high hazard protection against backsiphonage and backpressure in potable water applications. The 900XL3 series offers the most compact and lightest bronze small backflow available on the market today. The design combines the robust time tested construction of our 900XL/XL2 series with the innovative modular check EZSwap design of our 300 series allowing for ease of repair and greater labor savings compared to all other brands
| Nominal Size | 1 in |
| End Style | FNPT |
| Body Material | Bronze |
| Series | 975XL3 |
| Backflow Type | Reduced Pressure Principle |
| Ball Valve/Gate Valve Type | Quarter-Turn Ball Valve |
| Color | Bronze |
| Dimensions | 7-1/16 in H x 3-1/2 in W x 11-13/16 in L |
| Domestic/Import | Import |
| Media | Water |
| Port Type | Test |
| Pressure Rating | 175 psi |
| Temperature Rating | 33 to 180 deg F |
| Brand | Zurn® Wilkins |
| Package Width | 8.1 in |
| Package Height | 7.1 in |
| UNSPSC | 40141622 |
| Package Length | 13 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Zurn Water |
| UPC | 612052317359 |
| Manufacturer Part Number | 1-975XL3 |
1 Year Limited
ASSE 1013 Listed|UPC Listed|NSF/ANSI/CAN 61 and 372 requirements|Approved by the Foundation for Cross Connection Control and Hydraulic Research at USC|Safe Drinking Water Act Compliant|Lead-Free Compliant|CSA B64.4 Certified|cUPC Listed|AWWA Compliant|PROP65: This product contains lead, known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm|NPCC Compliant
Plumbing
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Zurn® Wilkins975XL3 Reduced Pressure Backflow Preventer, 1 in, FNPT, Bronze

