Repair Kit, For Use With Model 860XLFT 1/8 in, MNPT x 45 deg SAE Ball Type Test Cock, 4-Pack
PartWKNRK18860XLFT
MFGRK18-860XLFT
Description
ZurnĀ® Wilkins Repair Kit, For Use With: Model 860XLFT 1/8 in MNPT x 45 deg SAE Ball Type Test Cock
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Fits 1 1/4" - 2" backflow preventers
- Includes four 1/4" test cocks
- Low-lead law compliant
- Certified to NSF/ANSI 372 by IAPMO R&T
- 1-year warranty
The Zurn Wilkins 860XLFT Resilient Seated Ball Type Test Cock with SAE Flare Fittings is installed on backflow preventers as a test port for attaching a differential pressure gauge. The RK18-860XLFT is a standard test cock repair kit containing four 1/8" test cocks with SAE flare fittings compatible with 1/4" - 1" backflow preventers.
| Suitable For Use With | Model 860XLFT 1/8 in MNPT x 45 deg SAE Ball Type Test Cock |
| Type | Repair Kit |
| Brand | ZurnĀ® Wilkins |
| Package Width | 5.3 in |
| Package Height | 5.6 in |
| UNSPSC | 40141616 |
| Package Length | 2.6 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Zurn Water |
| UPC | 612052077932 |
| Manufacturer Part Number | RK18-860XLFT |
Fast-Test Test Cocks with SAE Fitting Speed Testing Set-Up and (4) Caps
WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

ZurnĀ® WilkinsRepair Kit, For Use With Model 860XLFT 1/8 in, MNPT x 45 deg SAE Ball Type Test Cock, 4-Pack

