YBXL Strainer, 1-1/2 in, C, 400 psi, Bronze
PartWKNYBXLCP112
MFG112-YBXLCP
Description
Zurn® Wilkins Wye Strainer, Series: YBXLC, 1-1/2 in Nominal, 5-3/16 in Overall Length, 5-1/8 in Overall Height, Solder, 3/4 in NPT Blow-Off, Cast Bronze Body
Price/Availability Accessible On Login
- Designed to protect valves and equipment from fouling
The Zurn® Wilkins YBXL Bronze Wye Type Strainer is a perfect choice for preventing damage to downstream components due to sand and debris in the water.
| Nominal Size | 1-1/2 in |
| End Style | C |
| Pressure Rating | 400 psi |
| Material | Bronze |
| Domestic/Import | Import |
| Series | YBXL |
| Blow-Off Size | 3/4 in NPT |
| Body Material | Cast Bronze |
| Connection Type | Female C |
| Overall Height | 5-1/8 in |
| Overall Length | 5-3/16 in |
| Brand | Zurn® Wilkins |
| UNSPSC | 40142505 |
| Manufacturer | Zurn Water |
| UPC | 612052101767 |
| Manufacturer Part Number | 112-YBXLCP |
Tapped Access Cover and Pipe Plug
ANSI B1.20.1|ASTM A-536 Body|FDA Approved|MIL-S 16293|NSF/ANSI 372 IAPMO R&T
Potable Water Lines
Price/Availability Accessible On Login

Zurn® WilkinsYBXL Strainer, 1-1/2 in, C, 400 psi, Bronze

