Sock-O-Let, 1 in Socket Weld, for 3 to 36 in Pipe Run, Carbon Steel
PartWLDSOL1336
MFGWLDSOL1336
Description
Sock-O-Let, 1 in Socket Weld, for 3 to 36 in Pipe Run, Carbon Steel
Price/Availability Accessible On Login
| Nominal Size | 1 in |
| Run Size | 3 to 36 in |
| Fitting/Connector Type | Sock-O-Let |
| Pressure Class | 3000 lb |
| Domestic/Import | Import |
| End Style | Socket Weld |
| Material | Carbon Steel |
| Method of Manufacture | Forged |
| Pressure Rating | 3000 psi |
| Temperature Rating | -20 to 650 deg F |
| Type | Sock |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | WLDSOL1336 |
ASME B1.20.1 (Threads)
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsSock-O-Let, 1 in Socket Weld, for 3 to 36 in Pipe Run, Carbon Steel

