Thread-O-Let, 2 in FNPT, for 8 to 36 in Pipe Run, Carbon Steel
PartWLDTOL2836
MFGWLDTOL2836
Description
Thread-O-Let, 2 in FNPT, for 8 to 36 in Pipe Run, Carbon Steel
Price/Availability Accessible On Login
| Nominal Size | 2 in |
| Run Size | 8 to 36 in |
| Fitting/Connector Type | Thread-O-Let |
| Pressure Class | 3000 lb |
| Domestic/Import | Import |
| End Style | FNPT |
| Material | Carbon Steel |
| Method of Manufacture | Forged |
| Pressure Rating | 3000 psi |
| Temperature Rating | -20 to 650 deg F |
| Type | Thread |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | WLDTOL2836 |
ASTM A105N, MSS-SP-97, ASME B1.20.1 (Threads),
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsThread-O-Let, 2 in FNPT, for 8 to 36 in Pipe Run, Carbon Steel

