Groove-O-Let, 1 in Cut Grooved, for 1-1/2 in Pipe, 300 lb, SCH 40/STD, Carbon Steel
PartWOLG1X112
MFGWOLG1X112
Description
Groove-O-Let, 1 in Cut Grooved, for 1-1/2 in Pipe, 300 lb, SCH 40/STD, Carbon Steel
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
| Nominal Size | 1 in |
| Run Size | 1-1/2 in |
| Fitting/Connector Type | Weld-O-Let |
| Pressure Class | 300 lb |
| Domestic/Import | Import |
| End Style | Cut Groove |
| Material | Carbon Steel |
| Pressure Rating | 300 psi |
| Schedule Rating | SCH 40/STD |
| Type | Groove |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | WOLG1X112 |
ASTM A106/A-53 Grade A|AWWA C-606|cULus/UL Listed
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Approved VendorsGroove-O-Let, 1 in Cut Grooved, for 1-1/2 in Pipe, 300 lb, SCH 40/STD, Carbon Steel

