LF009 Reduced Pressure Backflow Preventer, 1-1/2 in, FNPT, Bronze
PartWTTLF009QT112PRS
MFG0391030
Description
WATTS® Reduced Pressure Zone Assembly, Series: LF009, 1-1/2 in Nominal, NPT End Style, 175 psi Pressure, 180 deg F, Quarter-Turn Shutoff Valve Ball Valve/Gate Valve, Full Port, Media: Water, Bronze Body
Price/Availability Accessible On Login
- Lead free bronze body construction for durability
- NPT inlet and outlet connections with Viega ProPress (R) adaptors
- Single access cover and modular check construction for the ease of maintenance
- The wetted surface of this product contacted by consumable water contains less than 0.25% of lead by weight
This 1-1/2 in lead free reduced pressure zone assembly is designed to prevent the flow of polluted water from entering into the potable water supply due to back siphonage and or backpressure in accordance with national plumbing codes and water authority requirements. Its compact modular design facilitates easy maintenance with a single access cover for in-line repairs. It is ideal for protection in continuous pressure piping applications and at cross-connections identified as health hazards and for contaminants at the service line entrance. This assembly consists of a lead free bronze body, NPT end connections with Viega ProPress® adaptors, quarter turn ball valve shutoffs with tee handles, top mounted test cocks, two in-line independent check valves, captured springs, and replaceable check seats with an internal relief valve for reduced space requirements.
| Nominal Size | 1-1/2 in |
| End Style | FNPT |
| Body Material | Bronze |
| Series | LF009 |
| Ball Valve/Gate Valve Type | Quarter-Turn Shutoff Valve |
| Domestic/Import | Domestic |
| Media | Water |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 175 psi |
| Temperature Rating | 180 deg F |
| Brand | WATTS® |
| Package Width | 9.75 in |
| Package Height | 21 in |
| UNSPSC | 40141600 |
| Alternate Part Number 1 | LF009M2-QT (W/PRESS) 1 1/2 |
| Package Length | 7.38 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Watts Water Technologies |
| UPC | 098268119176 |
| Manufacturer Part Number | 0391030 |
Internal Pressure Differential Relief Valve
Limited
Approved by the Foundation for Cross-Connection Control and Hydraulic Research at the University of Southern California|ASSE No 1013|AWWA C511|CSA B64.4|IAPMO File No 1563|NSF/ANSI 61-G|UPC Listed|USC Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
For Health Hazard Applications
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

WATTS®LF009 Reduced Pressure Backflow Preventer, 1-1/2 in, FNPT, Bronze

