LFN170 Mixing Valve, 2 x 1-1/4 in, FNPT, Brass, Rough Brass
PartWTTLFN170M3CSUT2
MFG0559171
Description
WATTS®, 0559171, Master Tempering Valve With Check Stop, Series: LFN170, 2 x 1-1/4 in Nominal, NPT End Style, 125 psi Pressure, 5 to 200 deg F, 7 gpm Flow Rate, Media: Water, Brass Body, 16-3/4 in L Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Paraffin-based thermostat to sense and adjust outlet temperature
- Dirt and lime resistant poppet and seat design
- Vandal-resistant, locking mechanism to secure temperature setting
- Factory tested
- 125 Gal per minute capacity at 45 psiD
The LFN170 CSUT Lead Free* Master Tempering Valve Series is designed for use in commercial and institutional applications, to mix hot and cold water to reduce high service water temperature to the building distribution piping system. The LFN170 CSUT series is designed for installation at the hot water source. It features Lead Free* brass body construction, a copper/paraffin thermostat assembly and a lockable temperature adjustment for increased safety. Polysulfone internals resist excessive heat, liming and corrosion, and a single-seat design ensures tight shut-off in the event of cold water supply loss. Three-in-one check stops prevent cross flow, isolate valve for maintenance and integral screens filter out debris. The LFN170 CSUT is listed to ASSE 1017 and IAPMO cUPC in compliance with CSA B125.3. Temperature range is 90 to 180 deg F (32 to 82 deg C). Maximum pressure is 125 psi.
| Nominal Size | 2 x 1-1/4 in |
| End Style | FNPT |
| Material | Brass |
| Finish | Rough Brass |
| Series | LFN170 |
| Body Material | Brass |
| Dimensions | 16-3/4 in L |
| Domestic/Import | Domestic |
| Flow Rate | 7 gpm |
| Media | Water |
| Pressure Rating | 125 psi |
| Temperature Rating | 90 to 180 deg F |
| Brand | WATTS® |
| UNSPSC | 40141600 |
| Alternate Part Number 1 | LFN170M3-CSUT |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Watts Water Technologies |
| UPC | 686408612214 |
| Manufacturer Part Number | 0559171 |
Limited
ASSE Listed|FM Approved|NSF Approved|UL/ULC/USC Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
Commercial and Hot Water Distribution
Price/Availability Accessible On Login

WATTS®LFN170 Mixing Valve, 2 x 1-1/4 in, FNPT, Brass, Rough Brass

