Trash Can, Stainless Steel
PartKOHK20940WMB
MFG20940-WMB
Description
Kohler®, 20940-WMB, Trash Can, Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Designed to fit any brand of 13-gallon (49-liter) trash bag
- Fingerprint-resistant finish stays clean longer
- Hands-free operation with durable metal foot pedal
- Raised liner and rotating, locking rim for easy bag changes
- Quiet-Close lid closes gently and silently
- Space-saving profile fits snugly against wall or cabinets
- Hinge design protects wall from scuffs
- Removable plastic liner is easy to clean
- Cleans easily with a microfiber cloth
- No need for chemicals or abrasives
Crafted with thoughtful details and smart functionality, the KOHLER® stainless-steel step trash can collection will simplify your daily routine at home and meet the style demands of its surroundings. This 13-gallon rectangular step trash can has been designed to fit any brand of 13-gallon trash bags. This opens with a sturdy foot pedal, allowing for hands-free operation. The trash can has an efficient footprint with clean lines and flush features, so it can be placed right against the wall or cabinet. A raised liner and rim-lock make bag changes easy, and the fingerprint-proof finish stays cleaner longer.
| Type | Trash Can |
| Color Family | Two-Tone |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 15.07 in |
| Package Height | 28.46 in |
| Alternate Part Number 1 | K-20940-WMB |
| Package Length | 18.82 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711125538 |
| Manufacturer Part Number | 20940-WMB |
10 years Limited
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Kohler®Trash Can, Stainless Steel

