Composed® Towel Bar, 30 in L, Vibrant Brushed Nickel
PartKOHK73143BN
MFG73143-BN
Description
Kohler®, 73143-BN, Towel Bar, Wall-Mount, Series: 73143, Composed® Collection, 30 in Bar Length, 3 in Overall Depth, Zinc/Brass, Vibrant Brushed Nickel
Price/Availability Accessible On Login
- Coordinates with faucets and accessories in the Composed collection
Timeless and deliberate, the KOHLER® Composed collection embodies the beautifully understated elements of minimalist design. By eliminating unnecessary details, the collection is designed to elicit an emotional response with its stark, refined beauty. This 30" towel bar complements Composed faucets and accessories.
| Type | Bar |
| Color Family | Nickel |
| Bar Length | 30 in |
| Collection | Composed® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Nickel |
| Material | Zinc/Brass |
| Overall Depth | 3 in |
| Series | 73143 |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 4.7 in |
| Package Height | 3.3 in |
| Package Length | 33.5 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711010162 |
| Manufacturer Part Number | 73143-BN |
installation template
Limited Lifetime
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Composed® Towel Bar, 30 in L, Vibrant Brushed Nickel

