K-24461 Tone™ Escutcheon Plate, For Use With Three Hole Kitchen Faucet, 10-7/16 in L x 2-15/16 in W x 5/16 in H, Metal, Vibrant® Stainless Steel
PartKOHK24461VS
MFG24461-VS
Description
Kohler®, 24461-VS, Escutcheon Plate, Series: K-24461, Tone™ Collection, 10-7/16 in Length, 5/16 in Height, 2-15/16 in Width, For Use With: Three Hole Kitchen Faucet, Metal, Vibrant® Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Premium metal construction for durability and reliability
- Kohler® finishes resist corrosion and tarnishing
With clean lines and a soft teardrop base, the KOHLER® kitchen faucet collection features a fresh take on mid-century modern style. This inviting design, where minimalism meets warmth, makes for a perfect fit in any space. Paired with thoughtful functionality, the Tone collection is a dynamic beauty. The Tone escutcheon plate will conceal extra faucet holes in your sink surface.
| Type | Escutcheon |
| Color Family | Stainless |
| Finish/Color | Vibrant Stainless |
| Collection | Tone™ |
| Finish | Vibrant® Stainless Steel |
| Height | 5/16 in |
| Length | 10-7/16 in |
| Material | Metal |
| Series | K-24461 |
| Suitable For Use With | Three Hole Kitchen Faucet |
| Width | 2-15/16 in |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 5.25 in |
| Package Height | 3.5 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Alternate Part Number 1 | K-24461-VS |
| Package Length | 11.38 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612890832 |
| Manufacturer Part Number | 24461-VS |
Lifetime Limited
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Kohler®K-24461 Tone™ Escutcheon Plate, For Use With Three Hole Kitchen Faucet, 10-7/16 in L x 2-15/16 in W x 5/16 in H, Metal, Vibrant® Stainless Steel

