Simplice® Single Hole or Centerset Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Vibrant Brushed Nickel
PartKOHK273894BN
MFG27389-4-BN
Description
Kohler®, 27389-4-BN, Bathroom Sink Faucet, Single Handle, Series: 27389-4, Simplice® Collection, 1.2 gpm Flow Rate, 5-1/8 in Spout Reach, 4-5/8 in Spout Height, 1 Handles, Clicker Drain, 1 Faucet Holes, 3/8 in Connection, Compression Connection, Deck Mounting, Ceramic Disc, 8-15/16 in H x 2-11/16 in W x 5-1/8 in L Dimensions, Premium Metal, Vibrant Brushed Nickel
Price/Availability Accessible On Login
- A single handle controls both on/off activation and temperature setting
- 1.2 gpm (4.5 lpm) maximum flow rate at 60 psi (4.14 bar)
- Clicker drain with tailpiece and overflow
- Coordinates with other products in the Simplice collection
- This product can help a building earn Water Efficiency points in LEED Green Building Rating System
With an elegant, universal design, the Simplice faucet collection speaks a chic design language which everyone can understand. With its simple, fluid lines, Simplice makes a quiet statement in any bathroom and brings remarkable quality at an approachable price. Choose a KOHLER® faucet and count on a lifetime of practical beauty.
| Type | Single Hole or Centerset |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Number of Handles | 1 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Simplice® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Drain Material | Metal |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Nickel |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 8-15/16 in H x 2-11/16 in W x 5-1/8 in L |
| Drain Type | Clicker |
| Material | Premium Metal |
| Mounting Type | Deck |
| Series | 27389-4 |
| Spout Height | 4-5/8 in |
| Spout Reach | 5-1/8 in |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 14.81 in |
| Package Height | 3.69 in |
| Package Length | 24.13 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612962447 |
| Manufacturer Part Number | 27389-4-BN |
escutcheon plate
Limited Lifetime
ADA compliance|ASME A112.18.1/CSA B125.1|NSF/ANSI/CAN 61|NSF/ANSI/CAN 372|DOE Energy Policy Act 1992|California Energy Commission (CEC) Compliance|ICC/ANSI A117.1|CSA B651|ASME A112.18.1/CSA B125.1|EPA WaterSense® Certified|OBC Compliant
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Simplice® Single Hole or Centerset Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Vibrant Brushed Nickel

