Components® Cold Water Dispenser, Lever Handle, Vibrant Brushed Moderne Brass
PartKOHK282912MB
MFG28291-2MB
Description
Kohler®, 28291-2MB, Faucet, Components® Collection, 1.5 gpm Flow Rate, 360 deg Swivel Spout, Lever Handle, 1 Handles, 1 Faucet Holes, 3/8 in Connection, Compression Connection, 2-1/2 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Ceramic Disc Valve, 9-9/16 in H Dimensions, Metal, Vibrant Brushed Moderne Brass
Price/Availability Accessible On Login
- Works with KOHLER filtration systems or as a cold water tap
- Integrated air gap offers reverse osmosis (RO) compatibility
- KOHLER ceramic disc valves exceed industry longevity standards by over two times, ensuring durable performance for life
- Faucet spout rotates 360 and offers clearance for filling glasses and pitchers
- Coordinates with other products in the Components collection
Sleek and minimalist, the Components collection exudes calm sophistication. Strong, confident lines create bold and distinctive silhouettes accentuated by refined design details. The Components beverage faucet melds this very style with an integrated air gap for compatibility with undercounter reverse osmosis (RO) or other KOHLER water filtration systems.
| Type | Dispenser |
| Temperature Setting | Cold |
| Handle Type | Lever |
| Collection | Components® |
| Color Family | Brass |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Moderne Brass |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 9-9/16 in H |
| Flow Rate | 1.5 gpm |
| Material | Metal |
| Maximum Deck Thickness | 2-1/2 in |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Number of Handles | 1 |
| Spout Type | 360 deg Swivel |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc Valve |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 10.34 in |
| Package Height | 3.89 in |
| Alternate Part Number 1 | K-28291-2MB |
| Package Length | 23.96 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711131027 |
| Manufacturer Part Number | 28291-2MB |
Limited Lifetime
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Components® Cold Water Dispenser, Lever Handle, Vibrant Brushed Moderne Brass

