Vault™ Single Bowl Kitchen Sink, Under Mount, 35-1/2 x 21-1/4 in, 9 in Bowl Depth, 18 ga Stainless Steel, Satin
PartKOHK3943
MFG3943-NA
Description
Kohler®, 3943-NA, Kitchen Sink, Vault™ Collection, Rectangular Shape, 32-1/2 in Bowl Length, 17-3/16 in Bowl Width, 9 in Bowl Depth, 3-11/16 in Drain Opening, 1 Bowls, 35-1/2 in L x 21-1/4 in W x 9-5/16 in H Overall, Undermount Mounting, Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
- 36 in (914 mm) minimum base cabinet width
- Single bowl
- 9 in (229 mm) depth provides generous workspace
- Short apron allows sink to be used in most standard cabinetry or retrofitted to existing standard cabinetry
- Self-Trimming apron overlaps cabinet face for easy installation and beautiful results
- Rear drain placement increases cabinet storage space underneath sink
- Sink drain with strainer sold separately
Handcrafted from stainless steel, Vault brings bold new style to the traditional farmhouse sink. The single-bowl design features tightly angled corners to maximize basin space, and an included bottom sink rack helps prevent scratches. Due to its shortened apron, this sink does not require a special apron-front cabinet, making it easy to install with most new or existing 36 in cabinetry. The Self-Trimming® design requires only a simple rough cut, overlapping the cabinet face for beautiful results.
| Type | Kitchen |
| Mounting Type | Apron |
| Number of Bowls | 1 |
| Overall Length Range | 34 to 38-3/4 in |
| Overall Width Range | 21 to 21-7/8 in |
| Bowl Depth | 9 in |
| Color Family | Stainless |
| Material | 18 ga Stainless Steel |
| Collection | Vault™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Satin |
| Bowl Length | 32-1/2 in |
| Bowl Width | 17-3/16 in |
| Drain Opening Size | 3-11/16 in |
| Overall Dimensions | 35-1/2 in L x 21-1/4 in W x 9-5/16 in H |
| Overall Length | 35-1/2 in |
| Overall Width | 21-1/4 in |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181504 |
| Alternate Part Number 1 | K-3943-NA |
| Country of Origin | MX |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612034939 |
| Manufacturer Part Number | 3943-NA |
Installation Hardware and Bottom Sink Rack
Limited Lifetime
ASME A112.19.3/CSA B45.4
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Vault™ Single Bowl Kitchen Sink, Under Mount, 35-1/2 x 21-1/4 in, 9 in Bowl Depth, 18 ga Stainless Steel, Satin

