Verticyl® Wall Mount Lavatory Sink, ADA, 17-1/8 x 13-3/8 x 7-3/16 in, Vitreous China, White
PartKOHK8189WHT
MFG8189-0
Description
Kohler®, 8189-0, Bathroom Sink, Series: K-8189, Verticyl® Collection, Rectangular Shape, 15-1/4 in L x 11-1/2 in W x 5-1/8 in D Bowl, 1-3/4 in Drain Opening, 1 Basins, 17-1/8 in L x 13-3/8 in W x 7-3/16 in H Overall, Undermount Mounting, Vitreous China, White, ADA Compliance: Yes
Price/Availability Accessible On Login
- Geometric rectangular basin with vertical sides
- Overflow drain
- No faucet holes, requires wall- or counter-mount faucet
Embrace a sophisticated look with Verticyl®, featuring vertical sides for a deep, geometric basin. An undermount installation allows this sink to seamlessly integrate into your bath or powder room design.
| Type | Wall |
| Collection | Verticyl® |
| Overall Length Range | 7 to 18-7/8 in |
| Overall Width Range | 6 to 14-15/16 in |
| Bowl Depth | 7-3/16 in |
| Color Family | White |
| Material | Vitreous China |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | White |
| Overall Length | 17-1/8 in |
| Overall Width | 13-3/8 in |
| Bowl Size | 15-1/4 in L x 11-1/2 in W x 5-1/8 in D |
| Drain Opening Size | 1-3/4 in |
| Mounting Type | Under |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 17-1/8 in L x 13-3/8 in W x 7-3/16 in H |
| Series | K-8189 |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181504 |
| Alternate Part Number 1 | K-8189-0 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612816139 |
| Manufacturer Part Number | 8189-0 |
1193643 Basin Clamp
1 year Limited
ADA Compliant|ANSI A117.1|ASME A112.19.2/CSA B45.1|CSA B651|ICC|OBC Code
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Verticyl® Wall Mount Lavatory Sink, ADA, 17-1/8 x 13-3/8 x 7-3/16 in, Vitreous China, White

