Stoneridge® Shower Tray/Base, ADA, 72 x 36 x 4-3/4 in, Center Drain, Acrylic, Honed White
PartKOHK44169HW1
MFG44169-HW1
Description
Kohler®, 44169-HW1, Base, Transitional, Stoneridge Collection, 72 in Length, 36 in Width, 4-3/4 in Depth, Center Drain Location, Lithocast, Honed White
Price/Availability Accessible On Login
- Low threshold assures ease of entry and exit of the shower space
- Honed surface provides improved slip resistance
- Three-sided integral flange
- Complements traditional and contemporary bathroom designs
Specially designed for hospitality installations, KOHLER® Stoneridge shower bases are not only extraordinarily durable but also beautiful. Made from Lithocast® cast resin, the transitional design fits in easily with both traditional and modern bathroom decors, and its honed surface offers elegance along with excellent traction underfoot. Available in several sizes and two threshold heights with options for drain locations, Stoneridge 72" x 36" Lithocast shower bases are also perfect for residential use and do not require mortar for installation.
| Type | Shower Tray/Base |
| Color Family | White |
| Material | Acrylic |
| Drain Location | Center |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Length | 72 in |
| Width | 36 in |
| Height | 4-3/4 in |
| Collection | Stoneridge® |
| Finish/Color | Honed White |
| Depth | 4-3/4 in |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 39.25 in |
| Package Height | 6.25 in |
| Alternate Part Number 1 | K-44169-HW1 |
| Package Length | 75.31 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711189783 |
| Manufacturer Part Number | 44169-HW1 |
Limited Lifetime
ADA Compliant|DIN EN 16165:2023-02|CSA B45.5|IAPMO Z124
Allows for quick and easy mortarless installation
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Stoneridge® Shower Tray/Base, ADA, 72 x 36 x 4-3/4 in, Center Drain, Acrylic, Honed White

