Statement® Body Spray, 1.75 gpm, Round, Polished Chrome
PartKOHK26299CP
MFG26299-CP
Description
Kohler® Body Spray, 1-Function Adjustable, Series: 26299, Statement™ Collection, 2-3/4 in Diameter, 4 Spray, 2.5 gpm Maximum, Round Head, Spray Pattern: Massage, Wall Mounting, Brass/Plastic, Polished Chrome
Price/Availability Accessible On Login
- Single-function round body spray delivers four twisting Deep Massage streams, targeting sore muscles to ease away aches and pains
- Sprayface on semi-recessed ball joint rotates 20 in any direction for targeted hydromassage
- MasterClean sprayface features an easy-to-clean surface that withstands mineral buildup and maximizes spray performance
- Low-profile design complements any decor
- 1/2 in NPT connection
- 2.5 gpm (9.5 lpm) maximum flow rate at 45 psi (3.1 bar)
Relax and relieve sore muscles with spa-like hydrotherapy in your upgraded custom KOHLER® Statement shower space. This surface-mount single-function round wall-mount body spray features four high-pressure Deep Massage streams within a rotating ball joint, ideal for achy muscles. Semi-recessed into the shower wall, the body spray rotates 20° in any direction. Install multiples for the ultimate therapeutic shower experience.
| Type | Body Spray |
| Collection | Statement® |
| Color Family | Chrome |
| Shape | Round |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Diameter | 2-3/4 in |
| Head Type | Round |
| Material | Brass/Plastic |
| Maximum Flow Rate | 2.5 gpm |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Spray Type | 4 |
| Series | 26299 |
| Spray Pattern | Massage |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 6.14 in |
| UNSPSC | 30181812 |
| Package Length | 6.73 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612882691 |
| Manufacturer Part Number | 26299-CP |
Lifetime Limited
ASME A112.18.1/CSA B125.1|DOE Energy Policy Act 1992
Residential Applications
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Statement® Body Spray, 1.75 gpm, Round, Polished Chrome

