WaterTile® Body Spray, 2.5 gpm, Square, Matte Black
PartKOHK8002BL
MFG8002-BL
Description
Kohler® Body Spray, 1-Function, Series: 8002, WaterTile® Collection, 54 Spray, 2.5 gpm Maximum, Square Head, Spray Pattern: Full, Wall Mounting, Metal/Rubber, Matte Black
Price/Availability Accessible On Login
- Single-function 54-nozzle body spray delivers a soothing spray
- Fully adjustable sprayface pivots for targeted hydromassage
- MasterClean sprayface features an easy-to-clean surface that withstands mineral buildup and maximizes spray performance
- Low-profile design complements any decor
- 1/2 in NPT connection
KOHLER® WaterTile body sprays lie virtually flush to the wall and can be placed almost anywhere. This square wall-mount 54-nozzle configuration delivers a relaxing spray for a soothing hydrotherapy experience.
| Type | Body Spray |
| Collection | WaterTile® |
| Color Family | Black |
| Shape | Square |
| Flow Rate | 2.5 gpm |
| Finish/Color | Matte Black |
| Head Type | Square |
| Material | Metal/Rubber |
| Maximum Flow Rate | 2.5 gpm |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Spray Type | 54 |
| Series | 8002 |
| Spray Pattern | Full |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 5.55 in |
| Package Height | 3.31 in |
| UNSPSC | 30181812 |
| Package Length | 6.58 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612846006 |
| Manufacturer Part Number | 8002-BL |
Lifetime Limited
ASME A112.18.1/CSA B125.1
Residential Applications
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®WaterTile® Body Spray, 2.5 gpm, Square, Matte Black

