Purist® Hand Shower, ADA, 3-Function, 1.75 gpm, Matte Black
PartKOHK22178GBL
MFG22178-G-BL
Description
Kohler®, 22178-G-BL, Hand Shower Kit, Multi-Function, Series: 22178-G, Purist® Collection, 1.75 gpm Flow Rate, Spray Pattern: Full, Metal, Matte Black, 30-3/16 in H x 5-5/8 in W Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Multifunction showerhead and handshower each have advanced spray engines to provide three experiences - full coverage, pulsating massage, and silk spray
- Pulsating massage spray targets sore muscles to ease away aches and pains
- Thumb tab allows for a smooth transition between sprays
- Combination of balance, weight, grip, and angle makes this handshower comfortable and easy to use
- MasterClean sprayface features an easy-to-clean surface that withstands mineral buildup and maximizes spray performance
- Slidebar features adjustable mounting brackets for installation flexibility
- Coordinates with Purist, Stillness, and Composed faucets and accessories
- Features a nonpositive shutoff - water-saving pause mode to temporarily reduce water flow
- Pause feature temporarily pauses water flow to conserve water while you lather, shave, or shampoo
This all-in-one kit makes it easy to upgrade your showering space with a Purist® multifunction hand shower. The complete kit includes the hand shower, hose, slidebar and slidebar trim. An advanced spray engine provides three experiences full coverage, pulsating massage or silk spray all enhanced with Katalyst® air-induction technology for a completely indulgent showering experience. Ergonomic design offers ideal balance and weight in the hand.
| Type | Hand Shower |
| Color Family | Black |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Collection | Purist® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Number of Functions | 3 |
| Finish/Color | Matte Black |
| Connection Size | 1/2 in |
| Dimensions | 30-3/16 in H x 5-5/8 in W |
| Head Size | 5 in Dia |
| Hose Length | 60 in |
| Material | Metal |
| Number of Sprays | 3 |
| Overall Height | 30-3/16 in |
| Overall Width | 5-5/8 in |
| Pressure Rating | 45 psi |
| Series | 22178-G |
| Shape | Round |
| Spray Pattern | Full-Coverage |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181803 |
| Alternate Part Number 1 | K-22178-G-BL |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612839213 |
| Manufacturer Part Number | 22178-G-BL |
60 in Metal Hose, 30 in Slidebar and Contemporary Slidebar Trim
Limited Lifetime
ADA Compliant|ASME A112.18.1/CSA B125.1|CEC Certified|DOE - Energy Policy Act 1992|ICC/ANSI A117.1|EPA WaterSense®
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Purist® Hand Shower, ADA, 3-Function, 1.75 gpm, Matte Black

