Project Pack, 45 psi, 5 gpm
PartKOHKP8304UX
MFGP8304-UX-NA
Description
Kohler®, P8304-UX-NA, Project Pack, Series: Rite-Temp®, 1/2 in F1960 Cold Expansion PEX Inlet Connection, 1/2-14 NPT/Direct C Outlet, 45 psi Pressure, 5 gpm Flow Rate, For Use With: Coralais™ Rite-Temp® Model K-TS15601-4SE Bath and Shower Valve Trim, Wall Mounting, Brass Body, 4-13/16 in W Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Single lever design cycles from off through cold to hot
- Adjustable high-temperature limit stop to control maximum water temperature
- Provides temperature regulation and automatic anti-scald protection
- One-piece cartridge design simplifies installation and maintenance
- Service stops include integral check valves
- 1/2 in Universal NPT and direct sweat outlets
- Requires valve trim to complete installation (sold separately)
- Pressure-balancing diaphragm technology maintains outlet temperature within +/-3 deg F during water pressure fluctuations
- Designed for use in standard, back-to-back and thin wall installations
- Forged de-zincification resistant brass body provides long term reliability and resistance to aggressive water conditions
The new Kohler® Rite-Temp® valve system sets new standards for ease of installation, application versatility, and long-term reliability, simplifying your plumbing project and providing maximum flexibility for future changes or upgrades. The Rite-Temp® valve platform uses the latest pressure-balancing technology to provide anti-scald protection and temperature control for enhanced showering comfort. Once the valve is installed, select your finished trim and finish from Kohler®'s comprehensive design portfolio. Should you decide to remodel in the future, simply change out your trim for the latest design without the need to change the valve installation.
| Nominal Size | 1/2 in |
| End Style | Expansion PEX |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Body Material | Brass |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | Expansion PEX |
| Dimensions | 4-13/16 in W |
| Flow Rate | 5 gpm |
| Inlet Connection | 1/2 in F1960 Cold Expansion PEX |
| Mounting Type | Wall |
| Outlet Connection | 1/2-14 NPT/Direct C |
| Pressure Rating | 45 psi |
| Series | Rite-Temp® |
| Suitable For Use With | Coralais™ Rite-Temp® Model K-TS15601-4SE Bath and Shower Valve Trim |
| Type | Rough Valve |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 40141600 |
| Alternate Part Number 1 | K-P8304-UX-NA |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612626004 |
| Manufacturer Part Number | P8304-UX-NA |
Rite-Temp® 1/2 in F1960 PEX Cold Expansion x 1/2-14 NPT/Direct C Brass Valve Body, Pressure-Balance Cartridge, Rough-In Guide and Mud Guard
Limited Lifetime
ASME A112.18.1/CSA B125.1|ASSE 1016/ASME A112.1016/CSA B125.16
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Project Pack, 45 psi, 5 gpm

