Elate® Tub Faucet, ADA, Deck Mount, 3-Hole, Matte Black
PartKOHKT339694BL
MFGT33969-4-BL
Description
Kohler®, T33969-4-BL, Bathtub Faucet, Contemporary, Series: T33969-4, Elate® Collection, Non-Diverter Spout, 6 in Spout Reach, 6-3/4 in Spout Height, Lever Handle, 2 Handles, 3 Faucet Holes, 1/2 in Connection, Slip-Joint Connection, Deck Mounting, 7-3/4 in H Dimensions, Matte Black, Commercial/Residential: Residential
Price/Availability Accessible On Login
- Coordinates with other products in the Elate collection
- Valve sold separately
Inspired by pure geometric style, the form of the KOHLER® Elate bathroom faucet collection has a sophisticated fluidity that brings a visually stunning yet simple look to the bathroom. This Elate deck-mount bath faucet trim includes a spout and ergonomic lever handles that add sophistication to your bath. The two handles allow you to control hot and cold water separately, making it easy to find your desired temperature. Pair this trim with high-flow ceramic disc valves for optimal performance.
| Type | Faucet |
| Mounting Type | Deck |
| Color Family | Black |
| Collection | Elate® |
| Hand Shower Yes/No | No |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Diverting (Yes/No) | No |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Finish/Color | Matte Black |
| Commercial/Residential | Residential |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | Slip-Joint |
| Dimensions | 7-3/4 in H |
| Handle Type | Lever |
| Number of Handles | 2 |
| Series | T33969-4 |
| Spout Height | 6-3/4 in |
| Spout Reach | 6 in |
| Spout Type | Non-Diverter |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 4.44 in |
| Package Height | 3.13 in |
| Alternate Part Number 1 | K-T33969-4-BL |
| Package Length | 27.56 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711201300 |
| Manufacturer Part Number | T33969-4-BL |
A spout and ergonomic lever handles that add sophistication
Limited Lifetime
ADA guidelines|OBC Compliant|ASME A112.18.1/CSA B125.1
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Elate® Tub Faucet, ADA, Deck Mount, 3-Hole, Matte Black

