RD-940 Downspout, 3 in, FNPT, Polished Bronze
PartWTTRD943
MFG8145176
Description
WATTS®, 8145176, Downspout, Nozzle, Series: RD-940, 3 in Nominal, Bronze, 8-1/4 in L x 5-1/4 in W Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Anchor flange
- Countersunk mounting holes
- 3 IN IPS Threaded NH connection
This Watts downspout is engineered with cast nickel bronze for long life and durability. It features an anchor flange and countersunk mounting holes to ensure secure installation and a 3 inch IPS connection to meet drainage conditions.
| Nominal Size | 3 in |
| End Style | FNPT |
| Finish | Polished Bronze |
| Series | RD-940 |
| Dimensions | 8-1/4 in L x 5-1/4 in W |
| Material | Cast Nickel Bronze |
| Specifications | 3 in IPS |
| Type | Nozzle |
| Brand | WATTS® |
| UNSPSC | 40142500 |
| Alternate Part Number 1 | RD-943 |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Watts Water Technologies |
| UPC | 098268278750 |
| Manufacturer Part Number | 8145176 |
Limited
PROP65: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm|ASSE Listed|NSF Approved|UL/ULC Listed|USC Certified
Price/Availability Accessible On Login

WATTS®RD-940 Downspout, 3 in, FNPT, Polished Bronze

