Water Hammer Arrestor, 1/2 in, MNPT, Copper
PartWTTLF1512
MFG0750160
Description
WATTS® Water Hammer Arrester, Series: LF15, 1/2 in Nominal, NPT, 150 psi, 1 to 11 Fixture Unit Capacity, 33 to 180 deg F, Copper Body, EPDM O-Ring, 5-15/16 in L, Import
Pace_Price_Availability_Accessible_On_Login
- Lead free brass NPT hex adapter for easy installation
- Factory air charged at 60 psi (4.2 bar)and is not rechargeable in the field
- May be installed in concealed locations without access panels
The noise from banging pipes is caused by shocks of high speed water flowing in the piping system when a fixture is suddenly closed. Sudden stoppage of the water (a non-compressible liquid) flowing at a given pressure and velocity causes a surge or spike of water and is called water hammer. When this occurs, a pressure wave travels back through the piping until it finds a point of relief. The LF15M2 and LF15M2S Water Hammer Arresters are designed to eliminate this effect. The LF15M2 and LF15M2S features Lead Free* construction to comply with Lead Free* requirements.
| Nominal Size | 1/2 in |
| End Style | MNPT |
| Material | Copper |
| Body Material | Copper |
| Dimensions | 5-15/16 in L |
| Domestic/Import | Import |
| Fixture Unit Capacity | 1 to 11 |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Softgoods Material | EPDM O-Ring |
| Temperature Rating | 33 to 180 deg F |
| Brand | WATTS® |
| Package Width | 1.35 in |
| Package Height | 1.13 in |
| UNSPSC | 40141763 |
| Alternate Part Number 1 | LF15M2-A |
| Package Length | 6.31 in |
| Country of Origin | KR |
| Manufacturer | Watts Water Technologies |
| UPC | 098268526127 |
| Manufacturer Part Number | 0750160 |
Limited
ANSI A112.26.1M|ASSE 1010|cUPC Listed|IAPMO Listed|PDI WH-201|PROP65: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
Commercial Applications
Pace_Price_Availability_Accessible_On_Login

WATTS®Water Hammer Arrestor, 1/2 in, MNPT, Copper

