Dielectric Flange, 2-1/2 in, C x FNPT
PartWTTLF3100212
MFG0821747
Description
WATTS® Dielectric Flanged Pipe Fitting, 2-1/2 in Nominal, FNPT x C, 4-1/4 in Length, 175 psi, 180 deg F, 5-7/8 in OD Flange
Pace_Price_Availability_Accessible_On_Login
- Maximum pressure is 50 psi (3.4 bar)
- Maximum temperature 300 deg F (149 deg C)
- Iron pipe thread to copper solder joint connections
Series LF3100 Lead Free* Dielectric Flanged Pipe Fittings are used in commercial and residential applications to prevent accelerated corrosion and deterioration in the piping system due to galvanic and stray current. It is installed between pipes made from dissimilar metals, and features an iron pipe thread to copper solder joint connection. It consists of a flange fitting and a gasket. Series LF3100 is ideal in applications such as hot water storage tanks, water and air conditioners, processing tanks, steam, gas, and water piping. Maximum Pressure: 175psi.
| Fitting/Connector Type | Flange |
| Nominal Size | 2-1/2 in |
| End Style | C x FNPT |
| Dimensions | 5-7/8 in OD Flange |
| Domestic/Import | Domestic |
| Length | 4-1/4 in |
| Pressure Rating | 175 psi |
| Temperature Rating | 180 deg F |
| Brand | WATTS® |
| UNSPSC | 40175300 |
| Alternate Part Number 1 | LF3100M3 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Watts Water Technologies |
| UPC | 098268792812 |
| Manufacturer Part Number | 0821747 |
Limited
ANSI B16.1|PROP65: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
Commercial and Residential
Pace_Price_Availability_Accessible_On_Login

WATTS®Dielectric Flange, 2-1/2 in, C x FNPT

