Plastic Access Door, Push Lock, 16 x 16 in, Polystyrene, Primer Coated
PartWTTAPU15
MFG0958046
Description
WATTS®, 0958046, Access Panel, Spring Fit, Series: APU, 16 in Length, 16 in Width, Polystyrene, White, Import
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Can be painted or wallpapered
- Fits any size or shape hole from 10 IN x 10 IN to 14 IN x 14 IN
- No exact measurements required
- Works on ceilings and walls
This 14 x 14 in spring fit access panel is used in residential and commercial applications to conceal plumbing, wires, cables and spa pumps. This panel is made of durable white polystyrene and can be painted or wallpapered to match the surrounding decor. It is designed to fit any size shape hole from 10 in x 10 in to 14 in x 14 IN. No exact measurements of hole required to install.
| Type | Plastic |
| Latch | Push Lock |
| Finish | Primer Coated |
| Width | 16 in |
| Length | 16 in |
| Material | Polystyrene |
| Color | White |
| Domestic/Import | Import |
| Series | APU |
| Brand | WATTS® |
| Package Width | 15.8 in |
| Package Height | 15.7 in |
| UNSPSC | 40141700 |
| Alternate Part Number 1 | APU15 |
| Package Length | 1.3 in |
| Country of Origin | MX |
| Manufacturer | Watts Water Technologies |
| UPC | 098268965018 |
| Manufacturer Part Number | 0958046 |
Limited
Commercial and Residential
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

WATTS®Plastic Access Door, Push Lock, 16 x 16 in, Polystyrene, Primer Coated

