GT2702 Grease Interceptor, 100 lb, 50 gpm, Polyethylene
PartZURGT270250
MFGGT2702-50
Description
Zurn® Grease Interceptor, Series: GT2702, 3 in Inlet Connection, 3 in Outlet, 100 lb, 50 gpm, FNPT, Polyethylene, 18 in H x 25 in W
Price/Availability Accessible On Login
- Recommended for removing and retaining grease from wastewater in kitchen and restaurant areas where food is prepared
- Non-corrosive polyethylene construction withstands continuous temperatures up to 212 deg F
- Furnished with NPT connections, removable flow diffusing baffles and external vented flow control device
- PDI certified sizes GT2702-4 to GT2702-50 (GPM)
Fast acting, yet compact, Zurn’s polyethylene grease trap is a smart upgrade for aging metal grease traps. Its non-corrosive polyethylene construction withstands continuous temperatures up to 212 degrees Fahrenheit. Add its proven flow characteristics, and commercial kitchens realize a system that performs under high volumes, within confined spaces, without problem. Backed with a 1-year warranty, building owners can rest easy knowing the durable construction will stand the test of time against extended wear and tear.
| Type | Grease |
| Capacity | 100 lb |
| Flow Rate | 50 gpm |
| Material | Polyethylene |
| Series | GT2702 |
| Connection Type | FNPT |
| Dimensions | 18 in H x 25 in W |
| Height | 18 in |
| Inlet Connection | 3 in |
| Length | 37 in |
| Outlet Connection | 3 in |
| Width | 25 in |
| Brand | Zurn® |
| Package Width | 25 in |
| Package Height | 18 in |
| UNSPSC | 40141747 |
| Package Length | 37 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Zurn Water |
| UPC | 670240470279 |
| Manufacturer Part Number | GT2702-50 |
NSF Certified
Price/Availability Accessible On Login

Zurn®GT2702 Grease Interceptor, 100 lb, 50 gpm, Polyethylene

