Water Hammer Arrestor, 1 in, MNPT, Stainless Steel
PartZURZ1700600OV
MFGZ1700-600-OV
Description
Zurn®, Z1700-600-OV, Arrester, Series: Z1700, 600 Nominal, IPS End Style, 125 psi Pressure, 155 to 330 Fixture Unit, 33 to 300 deg F, Stainless Steel Body, 7-1/32 in H x 3-1/4 in W x 1 in D Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
| Nominal Size | 1 in |
| End Style | MNPT |
| Material | Stainless Steel |
| Body Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 7-1/32 in H x 3-1/4 in W x 1 in D |
| Fixture Unit Capacity | 155 to 330 |
| Pressure Rating | 125 psi |
| Temperature Rating | 33 to 300 deg F |
| Brand | Zurn® |
| Manufacturer | Zurn Water |
| UPC | 889934266726 |
| Manufacturer Part Number | Z1700-600-OV |
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Zurn®Water Hammer Arrestor, 1 in, MNPT, Stainless Steel

