Mini Junction Box, AquaSense®
PartZURP6000MJ
MFGP6000-MJ
Description
Zurn® Mini Junction Box, For Use With: AquaSense® ZESS Electronic Flush Valve, 4-1/4 in W x 1-3/4 in D x 5 in H
Price/Availability Accessible On Login
- High impact plastic enclosure with polarity marked terminal board
- High impact plastic cover panel
- Integral strain relief, and illustrative wiring diagram
Hardwired power is the most reliable power source for your sensor flush valves and faucets. Zurn’s mini junction box connects the low-voltage power supply output to the input of up to 8 Zurn sensor applications. hardwired power converter eliminates the need for batteries when paired with hardwire-powered applications. The mini junction box (Part no. P6000-MJ) is a 4 ј x 5 x 1 ѕ-inch high-impact plastic box with a polarity-marked terminal board. It works with any of four Zurn power converters. When you need a replacement part for upgrade, repair or maintenance of a flush valve, trust Zurn for genuine, reliable parts.
| Type | Accessory |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Color | Black |
| Dimensions | 4-1/4 in W x 1-3/4 in D x 5 in H |
| Height | 4.3 in |
| Length | 7 in |
| Material | Plastic/Steel |
| Suitable For Use With | AquaSense® ZESS Electronic Flush Valve |
| Width | 6 in |
| Brand | Zurn® |
| Package Width | 6 in |
| Package Height | 4.3 in |
| UNSPSC | 40141616 |
| Package Length | 7 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Zurn Water |
| UPC | 670240419803 |
| Manufacturer Part Number | P6000-MJ |
3 Years
WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login

Zurn®Mini Junction Box, AquaSense®

