8 oz Megabubble® Leak Detector With Dauber
PartHER45801
MFG45801
Description
Hercules® Leak Detector, Bottle Container, 8 oz Container, Composition: Propylene Glycol, Water, Glycerol, Liquid Form, Blue, Odorless Odor/Scent, 7.2 pH, - 50 to 200 deg F, >212 deg F Flash Point, 435 g/L VOC, 100 cPs Viscosity
Price/Availability Accessible On Login
- Leak finder for pipe lines, tanks, coils, cylinders and valves
- Air leak detector also designed to protect pipes from corrosion
- Creates large, long-lasting blue bubbles that remain on surface to allow extra time for leak detection
- Detects even the smallest and slowest gas leaks
- High-viscosity formula clings, even to vertical surfaces
- Will not harm or stain metal, rubber or plastic surfaces
- Non-toxic
Hercules plumbing chemicals and products were designed to make a professional plumber's job easier and faster. Hercules is well-known for its Sta Put plumbers putty, Hercules for hands, Glug, Megaloc thread sealant, Johni bolts and Johni rings, and more recently Megatape, Haymaker, and Sludgehammer. For nearly 100 years, loyal customers have come to trust the Hercules name to provide the highest quality products available.
| Container Size | 8 oz |
| Color | Blue |
| Composition | Propylene Glycol, Water, Glycerol |
| Container Type | Bottle |
| Flash Point | >212 deg F |
| Form | Liquid |
| Odor/Scent | Odorless |
| pH Range | 7.2 |
| Temperature Rating | - 50 to 200 deg F |
| Viscosity | 100 cPs |
| VOC Content | 435 g/L |
| Brand | Hercules® |
| Package Width | 10 in |
| Package Height | 6 in |
| UNSPSC | 41111932 |
| Package Length | 14.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 032628458017 |
| Manufacturer Part Number | 45801 |
FBC Approved
Hercules® Megabubble® Leak Detector uses a high-viscosity formula that produces large, long-lastings blue bubbles for easier detection of leaks on pipes, fittings, tanks, coils, cylinders, pressure vessels and valves. The formula is non-toxic, non-corrosive and will not freeze. Behold the power of Hercules®, products built to last and trusted by plumbers to withstand even the toughest conditions.
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Hercules®8 oz Megabubble® Leak Detector With Dauber

