Gallon Megabubble® Leak Detector With Refill Container
PartHER45803
MFG45803
Description
Hercules® Megabubble® Leak Detector, Detects: Gas Leak, 5.76 in Length, 5.76 in Width, 5.76 in Height, Blue
Price/Availability Accessible On Login
- Air leak detector also designed to protect pipes from corrosion
- Creates large, long-lasting blue bubbles that remain on surface to allow extra time for leak detection
- Detects even the smallest and slowest gas leaks
- High-viscosity formula clings, even to vertical surfaces
- Will not harm or stain metal, rubber or plastic surfaces
- Non-toxic
- Gallon refill
Hercules plumbing chemicals and products were designed to make a professional plumber's job easier and faster. Hercules is well-known for its Sta Put plumbers putty, Hercules for hands, Glug, Megaloc thread sealant, Johni bolts and Johni rings, and more recently Megatape, Haymaker, and Sludgehammer. For nearly 100 years, loyal customers have come to trust the Hercules name to provide the highest quality products available.
| Container Size | 1 gal |
| Color | Blue |
| Detects | Gas Leak |
| Height | 5.76 in |
| Length | 5.76 in |
| Width | 5.76 in |
| Brand | Hercules® |
| Package Width | 12 in |
| Package Height | 2 in |
| UNSPSC | 41111809 |
| Package Length | 5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 032628458031 |
| Manufacturer Part Number | 45803 |
FBC Approved Formula
Gas Leaks on Pipes, Fittings, Tanks, Coils, Cylinders, Pressure Vessels and Valves
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Hercules®Gallon Megabubble® Leak Detector With Refill Container

