Litze® Handle Kit, For Use With Wall Mount Tub Filler and L hp Model Faucets, Luxe Steel
PartBRZHL70433SL
MFGHL70433-SL
Description
Brizo® Handle Kit, Litze® Collection, For Use With: Wall Mount Tub Filler and LHP Model Faucets, Luxe Steel, 3.69 in L x 3.5 in W x 1.88 in H, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Hot and cold debossed letters on industrial lever handles
- Textural knurling detail on T-lever handles
- Lever handles are ADA compliant
The Litze™ Kitchen Collection by Brizo® melds a clean, contemporary sensibility with carefully selected details. Intricate knurling and the articulating faucet display meticulous craftsmanship and elegant simplicity.
| Color Family | Stainless |
| Collection | Litze® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Luxe Steel |
| Dimensions | 3.69 in L x 3.5 in W x 1.88 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Luxe Steel |
| Suitable For Use With | Wall Mount Tub Filler and LHP Model Faucets |
| Brand | Brizo® |
| Package Width | 5.25 in |
| Package Height | 4.5 in |
| UNSPSC | 30181804 |
| Package Length | 11.75 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| UPC | 034449932288 |
| Manufacturer Part Number | HL70433-SL |
(2) Industrial T-Lever Handle
Lifetime Limited Warranty on Parts and Finishes or For Commercial Users, for 5 years From Date of Purchase
ADA Compliant
Price/Availability Accessible On Login

Brizo®Litze® Handle Kit, For Use With Wall Mount Tub Filler and L hp Model Faucets, Luxe Steel

