Flexible Water Supply, 3/8 x 7/8 in, Comp x Ballcock, 12 in L, Stainless Steel
PartFLUPRO1T12M
MFGPRO1T12M
Description
Fluidmaster® PRO SERIES™ Toilet Connector, For Use With: PRO45B Fill Valve, 3/8 in Compression x 7/8 in Ballcock, Stainless Steel, 12 in L, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Upgrade your toilet connector fast to a durable and flexible PRO Series replacement
- Easy to install, with dual metal nut ends
- Durable braided stainless steel construction
- Highly flexible to resist kinks and creases in tight spaces
- Heavy-duty nickel plated brass hex nuts are easy to grip
- for flexible water supply lines
No other connector on the market comes close to the toughness of a Fluidmaster® PRO Series Connector. Made of a tough polymer core encased in braided stainless steel wire, these connectors go above and beyond what's required by code. Backed by a 10-year warranty, these connectors are only found where other PRO Series products are sold.
| Nominal Size | 3/8 x 7/8 in |
| Length | 12 in |
| End Style | Comp x Ballcock |
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 12 in L |
| Domestic/Import | Import |
| Specifications | 3/8 in Compression x 7/8 in Ballcock |
| Suitable For Use With | PRO45B Fill Valve |
| Brand | Fluidmaster® |
| Package Width | 14 in |
| Package Height | 5 in |
| UNSPSC | 40141720 |
| Package Length | 7 in |
| Country of Origin | TW |
| Manufacturer | Fluidmaster |
| UPC | 039961411860 |
| Manufacturer Part Number | PRO1T12M |
10 Years
ASME A112.18.6|CSA B125.6|IAPMO Uniform Plumbing Code|IPC International Plumbing Code|NPCC National Plumbing Code of Canada|NSF 61|Section 9
Price/Availability Accessible On Login

Fluidmaster®Flexible Water Supply, 3/8 x 7/8 in, Comp x Ballcock, 12 in L, Stainless Steel

