Clevis Bolt Spacer, 6 in, Galvanized
PartBLN1CBS6
MFGFIG 1CBS 6 PGL
Description
B-Line TOLCOâ„¢ Clevis Pipe Spacer, Series: FIG 1CBS, 6 in Pipe, Steel, Pre-Galvanized, 6-5/8 in L x 0.953 in W x 0.782 in D, Domestic
- Used as a spacer at a seismic brace location to keep clevis hanger from collapsing during seismic event
- Fits easily over the cross bolt and attaches by pinching tabs down
Eaton B-Line series TOLCO rigid seismic bracing products help reduce installation time and eliminates the need for seismic bracing kits with common brace assemblies for both lateral and longitudinal locations.
| Type | Clevis Bolt Spacer |
| Nominal Size | 6 in |
| Finish | Galvanized |
| Dimensions | 6-5/8 in L x 0.953 in W x 0.782 in D |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | Steel |
| Series | FIG 1CBS |
| Specifications | 6 in Pipe |
| Brand | B-Line |
| Package Width | 1 in |
| Package Height | 1 in |
| UNSPSC | 30101804 |
| Alternate Part Number 1 | Y006060|11811481 |
| Package Length | 7 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Eaton |
| UPC | 782051704969 |
| Manufacturer Part Number | FIG 1CBS 6 PGL |
Pipe size 6"
Limited
OSHPD Approved
Seismic Components and Seismic Brace Locations

B-LineClevis Bolt Spacer, 6 in, Galvanized

