Sway Brace Attachment, 3/4 to 7/8 in, Electrogalvanized
PartBLN9813478
MFGFIG 981 3/4-7/8 EG
Description
B-Line TOLCOâ„¢ Sway Brace Attachment, Rigid Universal Swivel Fast, Series: FIG 981, 3/4 to 7/8 in Pipe, 2015 lb, Steel, Electro-Galvanized/Zinc Plated, 6.428 in L x 3.215 in W x 2.231 in H, Domestic
- Multi-functional attachment to hanger rod, trapeze rod, structure or braced pipe fitting
- Fits multiple sizes of bracing pipe, strut or structural steel
- Swivel allows adjustment to various surface angles
- Breakaway bolt heads assure verification of proper installation torque
- Stackable design allows installation of both lateral and longitudinal braces to be easily installed on a single hanger rod, with no disassembly
- Fig. 981 is the braced pipe attachment component of a lateral or longitudinal brace assembly
- Fits bracing pipe 1 in (25mm) through 2 in, 12 ga channel and all structural steel up to 1/4 in thick
Eaton B-Line series TOLCO rigid seismic bracing products help reduce installation time and eliminates the need for seismic bracing kits with common brace assemblies for both lateral and longitudinal locations.
| Type | Sway Brace Attachment |
| Nominal Size | 3/4 to 7/8 in |
| Finish | Electrogalvanized |
| Dimensions | 5-1/8 in L x 2-1/4 in W |
| Domestic/Import | Domestic |
| Load Capacity | 2015 lb |
| Material | Steel |
| Pipe Size | 3/4 to 7/8 in |
| Series | FIG 981 |
| Brand | B-Line |
| Package Width | 2.25 in |
| Package Height | 2.25 in |
| UNSPSC | 30101804 |
| Alternate Part Number 1 | Y364006007E|11812244 |
| Package Length | 5.125 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Eaton |
| UPC | 782051719079 |
| Manufacturer Part Number | FIG 981 3/4-7/8 EG |
Setscrew
Limited
California OSHPD Approved|NFPA 13

B-LineSway Brace Attachment, 3/4 to 7/8 in, Electrogalvanized

