Circuit Setter Plus® Flow Balancing Valve, 2 in, FNPT, Brass
PartBAGCB2
MFG117105LF
Description
Bell & Gossett, 117105LF, Balance Valve, 2 in Nominal, NPT End Style, 400 psig Pressure, -4 to 250 deg F, Media: Water, 5.13 in Inlet to Outlet Length, Brass Body, EPDM Trim, Glass/Carbon Filled TFE Seat Ring Softgoods, 3.98 in W x 4.44 in H Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
The Circuit Setter Plus and Circuit Setter Plus RF provide the perfect balance of adjustability and efficiency for potable water and HVAC systems. They are precisely calibrated for use as a presettable balance valve, variable orifice flow meter and positive shut-off service valve. They are also designed for optimal system efficiency and water conservation. The Circuit Setter Plus and Circuit Setter Plus RF can provide the perfect balancing solutions for your potable water and HVAC system.
| Nominal Size | 2 in |
| End Style | FNPT |
| Material | Brass |
| Series | Circuit Setter Plus® |
| Body Material | Brass |
| Dimensions | 3.98 in W x 4.44 in H |
| Inlet to Outlet Length | 5.13 in |
| Media | Water |
| Pressure Rating | 400 psi |
| Softgoods Material | Glass/Carbon Filled TFE Seat Ring |
| Temperature Rating | -4 to 250 deg F |
| Trim Material | EPDM |
| Brand | Bell & Gossett |
| UNSPSC | 40141600 |
| Manufacturer | Xylem |
| UPC | 683328171050 |
| Manufacturer Part Number | 117105LF |
ANSI/NSF 372|ASTM B283-C69300|CSA Certified
Price/Availability Accessible On Login

Bell & GossettCircuit Setter Plus® Flow Balancing Valve, 2 in, FNPT, Brass

