Studio™ Carre Under Mount Lavatory Sink, ADA, 16 x 16 x 6-3/4 in, Vitreous China, White
PartAMS0426000020
MFG0426.000.020
Description
American Standard, 0426000.020, Under Counter Sink, Studio™ Carre Collection, Squared Shape, 4-3/4 in H x 13-1/2 in W x 13-1/2 in D Bowl, 1-1/4 in Drain Opening, 1 Basins, 16 in W x 16 in D x 6-3/4 in H Overall, Undermount Mounting, Vitreous China, White, ADA Compliance: Yes, Import
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Customizable overflow position
- Square undercounter mount sink
Brush up on geometry for the bathroom. This minimalist undercounter sink from our Studio Suite would make a stunning addition to any modern bathroom. The simple square sink has a unique curved basin. Made from high-gloss, stain-resistant Vitreous China. For use with a deck- or wall-mount faucet. Engineered to be both beautiful and durable, American Standard bathroom sinks gracefully face everyday use. Our bathroom sinks come in a variety of styles and installations to match any lifestyle.
| Type | Under |
| Collection | Studio™ Carre |
| Overall Length Range | 7 to 18-7/8 in |
| Overall Width Range | 16 to 16-7/8 in |
| Bowl Depth | 6-3/4 in |
| Color Family | White |
| Material | Vitreous China |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | White |
| Overall Length | 16 in |
| Overall Width | 16 in |
| Bowl Size | 4-3/4 in H x 13-1/2 in W x 13-1/2 in D |
| Domestic/Import | Import |
| Drain Opening Size | 1-1/4 in |
| Mounting Type | Undercounter/Wall |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 16 in W x 16 in D x 6-3/4 in H |
| Shape | Squared |
| Brand | American Standard |
| Package Width | 17.88 in |
| Package Height | 8.81 in |
| UNSPSC | 30181504 |
| Package Length | 17.88 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | American Standard Brands |
| UPC | 033056821800 |
| Manufacturer Part Number | 0426.000.020 |
Mounting Kit
ANSI A117.1|CSA B45.1|ASME A112.19.2
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

American StandardStudio™ Carre Under Mount Lavatory Sink, ADA, 16 x 16 x 6-3/4 in, Vitreous China, White

