Yorkville™ Two Piece Toilet, ADA, Floor Mount, 4 in Rough, Elongated Bowl, Left Hand Lever, 1.6 gpf, White
PartAMS2878016020
MFG2878016.020
Description
American Standard, 2878016.020, Toilet, 2-Piece, Yorkville Collection, 1.6 gpf Flush, Elongated Bowl, 16-1/2 in Rim Height, 4 in Rough-In, 2-1/8 in Trapway, 20-1/2 in W x 29-3/4 in D x 30-3/4 in H Overall, Vitreous China, White, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- FOR SALE ONLY IN HAWAII
- Floor mounted, back-outlet toilet combination bowl and tank less seat
- Pressure-assisted siphon jet action
- 16-1/2 in H rim for accessible applications
- Fully-glazed 2-1/8 in internal trapway
- 10 x 12 in water surface area
- Close coupled flushometer tank
- Speed Connect® tank/bowl coupling system
- Sanitary bar on bowl
We've been producing some of the industries best commercial toilets for more than 137 years. Built to stand the test of time and handle years of high use, there is an American Standard commercial toilet that's right for any job.
| Type | Two Piece |
| Flush Handle | Left Hand Lever |
| Number of Functions | Single Flush |
| Mounting Type | Floor |
| Bowl Shape | Elongated |
| Color Family | White |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Collection | Yorkville™ |
| Flush Rate | 1.6 gpf |
| Rough-In Size | 4 in |
| Seat Yes/No | No |
| Finish/Color | White |
| Domestic/Import | Import |
| Material | Vitreous China |
| Overall Dimensions | 20-1/2 in W x 29-3/4 in D x 30-3/4 in H |
| Rim Height | 16-1/2 in |
| Trapway Size | 2-1/8 in |
| Brand | American Standard |
| Package Width | 1 in |
| Package Height | 1 in |
| UNSPSC | 30181505 |
| Package Length | 1 in |
| Country of Origin | MX |
| Manufacturer | American Standard Brands |
| UPC | 033056752494 |
| Manufacturer Part Number | 2878016.020 |
Polished Chrome Trip Lever
ASME A112.19.2-2008|CSA B45.1-08|ADA Compliant
Videos
Video Link Video
Notice
Price/Availability Accessible On Login- FOR SALE ONLY IN HAWAII

American StandardYorkville™ Two Piece Toilet, ADA, Floor Mount, 4 in Rough, Elongated Bowl, Left Hand Lever, 1.6 gpf, White

