Everyday 1-Piece Tub & Shower, 76 x 60 in, Left Hand Drain, White
PartAQT2603DTLWHT
MFGAC003385-L-TO-WH
Description
Aquatic, AC003385-L-TO-WH, Tub Shower, 1-Piece, Series: 2603DTL-WH, Everyday Collection, Squared Shape, 60 in Length, 32 in Width, 76 in Height, 56 in W Opening, Left Drain Location, 2 in Drain Connection, Alcove Mounting, Gel-Coated/White, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- 1-Piece tub shower
- Decorative diagonal tile design is easy to clean
- Molded toiletry shelves
- Ergonomic backrest for bathing comfort
- Left or right hand drainSlip resistant, textured floor for safety
- 6 directional hydrotherapy jets
- Color matched trim
- Pneumatic on/off control
| Type | Tub & Shower |
| Number of Pieces | 1 |
| Length | 60 in |
| Height | 76 in |
| Drain Location | Left Hand |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Collection | Everyday |
| Color Family | White |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drain Connection | 2 in |
| Finish/Color | White |
| Material | Acrylic |
| Mounting Type | Alcove |
| Opening Size | 56 in W |
| Series | Everyday |
| Shape | Rectangular |
| Width | 32 in |
| Brand | Aquatic |
| Package Width | 32 in |
| Package Height | 76 in |
| UNSPSC | 30181507 |
| Package Length | 60 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Aquatic |
| UPC | 826541245003 |
| Manufacturer Part Number | AC003385-L-TO-WH |
Limited Lifetime
cULus Listed|ICC-ES PMG Complies to UPC
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

AquaticEveryday 1-Piece Tub & Shower, 76 x 60 in, Left Hand Drain, White

