Hydrotherapy Alcove Bath Tub, 66 x 35-1/4 x 24-1/8 in, Left Hand Drain, White
PartAQT9866600QLHWHT
MFGAC003342-L-TO-WH
Description
Aquatic, AC003342-L-TO-WH, Bathtub, Series: Vincenzo Q 9866600QL-WH, Builders' Choice Collection, Soaking Bath Therapy, Rectangle Shape, 66 in Length, 35-1/4 in Width, 24-1/8 in Height, 64 gal Water, Left Drain Location, 3-1/4 in Drain Height, 2 in Drain, 56-1/4 in W x 25-3/4 in D Top Sump/47 in W x 21 in D Bottom Sump Bathing Well, 14-3/4 in Soaking Depth, 14-3/4 in Overflow Height, Cast Acrylic, White, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Ergonomic bathing well for comfort
- Extended 21 in skirt (AFR)
- Integral double tiling flange
- Removable access panels ( Whirlpool only)
- Slip-resistant textured floor for safety
- Pre-leveled wood base makes installation easier
- Left or right drain
- Premium cast acrylic surfaceWhirlpool Features - Pneumatic on/off control
- 8 hydrotherapy jets - High-flow directional and Low-profile spinning micro-jets
Great value is always the right choice. When practicality and performance are equally desired, Builders' Choice doesn't disappoint. More than 35 models in an array of sizes, with targeted whirlpool and effervescent air bath options, prove that at every price point, excellence should always be expected.
| Type | Alcove |
| Color Family | White |
| Overall Length Range | 66 to 66-15/16 in |
| Overall Width Range | 33 to 35-7/8 in |
| Height | 24-1/8 in |
| Drain Location | Left Hand |
| Collection | Hydrotherapy |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | White |
| Length | 66 in |
| Width | 35-1/4 in |
| Bath Therapy Type | Soaking |
| Bathing Well Size | 56-1/4 in W x 25-3/4 in D Top Sump/47 in W x 21 in D Bottom Sump |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drain Height | 3-1/4 in |
| Drain Size | 2 in |
| Material | Premium Cast Acrylic |
| Mounting Type | Alcove |
| Overflow Height | 14-3/4 in |
| Series | Hydrotherapy |
| Shape | Rectangular |
| Soaking Depth | 14-3/4 in |
| Water Capacity | 64 gal |
| Brand | Aquatic |
| UNSPSC | 30181501 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Aquatic |
| UPC | 826541727738 |
| Manufacturer Part Number | AC003342-L-TO-WH |
10 Years Limited
cULus Listed|cICC-ES PMG Listed|UL Listed
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

AquaticHydrotherapy Alcove Bath Tub, 66 x 35-1/4 x 24-1/8 in, Left Hand Drain, White

