Garden Valve, 1 in Inlet, FNPT, Rough Bronze
PartARH930
MFG930LF
Description
Arrowhead Brass Garden Valve, Bent Nose, Series: 930, 1 in Nominal Size, FNPT, 125 psi, 180 deg F, Bronze Body
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Heavy duty lead free bronze
| Type | Garden Valve |
| Inlet Size | 1 in |
| Inlet Type | FNPT |
| Handle Type | Standard |
| Finish | Rough Bronze |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Body Material | Bronze |
| Domestic/Import | Domestic |
| End Style | FNPT |
| Nominal Size | 1 in |
| Pressure Rating | 125 psi |
| Specifications | Bent Nose |
| Temperature Rating | 180 deg F |
| Brand | Arrowhead Brass |
| UNSPSC | 40141654 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Arrowhead Brass |
| UPC | 690043470757 |
| Manufacturer Part Number | 930LF |
3 Years
NSF/ANSI 372
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Arrowhead BrassGarden Valve, 1 in Inlet, FNPT, Rough Bronze

