Solenoid Valve & Coil, 1 in, FNPT, Brass Body, Normally Closed, 120 VAC
PartASC8210G054
MFG8210G054
Description
Asco Redhat® Solenoid Valve, 2-Way 2-Position NC, Series: 8210, 1 in Nominal, NPT, 145 psi, 150 deg F, 13 Cv, 7/16 in Port, Media: Air/Inert Gas/Light Oil/Water, 0.456 in Orifice, Brass Body, 302/430F Stainless Steel/Copper Trim, NBR/PTFE, 3-3/4 in L x 3-1/4 in W x 5-1/16 in H, Import
Notice
Price/Availability Accessible On LoginDocumentation
- Wide range of pressure rating, size and resilient material provide long service life and low internal leakage
- High flow valves for liquid, corrosive and air/inert gas service
Asco's most economical, high flow valve available. Solenoid pilot operated valves available in normally closed and normally open constructions.
| Type | Valve & Coil |
| Switch Type | Normally Closed |
| Coil Voltage | 120 VAC |
| Nominal Size | 1 in |
| End Style | FNPT |
| Body Material | Brass |
| Dimensions | 3-3/4 in L x 3-1/4 in W x 5-1/16 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Flow Rate | 13 Cv |
| Media | Air/Inert Gases/Light Oil/Water |
| Orifice Size | 0.456 in |
| Port Type | 7/16 in |
| Pressure Rating | 145 psi |
| Series | 8210 |
| Softgoods Material | NBR/PTFE |
| Temperature Rating | 150 deg F |
| Trim Material | 302/430F Stainless Steel/Copper |
| Brand | Asco |
| UNSPSC | 40141605 |
| Country of Origin | MX |
| Manufacturer | Asco Valves & Instruments |
| Manufacturer Part Number | 8210G054 |
CSA/CE Certified|UL Listed
General Service, Car Wash, Laundry Equipment, Air Compressor, Industrial Water Control and Pump Applications
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Notice
Price/Availability Accessible On LoginDocumentation

AscoSolenoid Valve & Coil, 1 in, FNPT, Brass Body, Normally Closed, 120 VAC

