ENS Tall Electric Water Heater, 50 gal, 4.5 kW, 208-240 VAC
PartASWN50ETO
MFGENS50H-DR-6
Description
American Standard® ENS50H-DR-6 ENS Tall Electric Water Heater, 50 gal, 4.5 kW, 208-240 VAC
Price/Availability Accessible On Login
| Tank Capacity Range | 46 to 51 gal |
| Power Rating | 4.5 kW |
| Voltage Rating | 208-240 VAC |
| Warranty Years | 6 |
| Type | Tall |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | ENS |
| Tank Capacity | 50 gal |
| Dimensions | 61-3/4 in H x 20-1/4 in W |
| Energy Factor | 0.92 |
| Heating Element | Incoloy® |
| Material | Steel |
| Phase | Single |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Tall or Short | Tall |
| Brand | American Standard® |
| Manufacturer | American Standard Water Heaters |
| Manufacturer Part Number | ENS50H-DR-6 |
12 Years Limited Tank and 6 Years on Parts
Price/Availability Accessible On Login

American Standard®ENS Tall Electric Water Heater, 50 gal, 4.5 kW, 208-240 VAC

