EN Low Boy Electric Water Heater, 46 gal, 6 kW, 240 VAC
PartASWN50EUC
MFG50315041150
Description
American Standard® Electric Water Heater, Low Boy Light Duty, Series: EN Series, 46 gal Tank, 240 V AC, 25 A, 6000 W, 1 ph, 3/4 in NPT Side Water Connection, (2) Incoloy Heating Element, 0.91 Energy Factor, 8 AWG Wire, 21 gph at 90 deg F Rise Recovery, 150 psi, Tall or Short: Short, ASME Yes/No: No, Glass Lined Steel, 28-1/4 in Dia x 35-1/2 in H
Price/Availability Accessible On Login
- Surface mount thermostats - fully automatic for temperature control, factory installed manual reset energy cut-off prevents overheating
- Double heating elements - dual screw-in heating elements transfer heat directly to water to conserve energy
- Self-cleaning - turbulence inducing cold water inlet-tube engineered to diminish hard water area sediment deposits
- Incoloy elements - are low watt density and installed into every model to operate more efficiently and last longer
- Non-CFC foam insulated - saves energy and reduces fuel costs by maximizing heat retention
- Heavy gauge steel tank - for extra years of trouble-free service
- Glass-lined tank - inner tank glass-lined with Dura-Glas™ and fired at 1600 deg F for optimum protection from the effects of corrosion
- Magnesium anode rod - to protect tank life
- Factory Installed dielectric hot and cold water connections - 3 4 in NPT water connections to extend tank life and for easier installations
- Brass drain valve (full port ball) - designed to allow easy draining and avoid clogging
- Factory installed heat traps - reduces standby heat loss in water piping
- Temperature and pressure relief valve - factory provided T and P Valve can be relocated from side to optional top opening
| Tank Capacity Range | 46 to 51 gal |
| Power Rating | 6 kW |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Warranty Years | 6 |
| Type | Low Boy |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | EN |
| Tank Capacity | 46 gal |
| Amperage Rating | 25 A |
| ASME Yes/No | No |
| Dimensions | 28-1/4 in Dia x 35-1/2 in H |
| Energy Factor | 0.91 |
| Heating Element | (2) Incoloy |
| Material | Glass Lined Steel |
| Phase | 1 ph |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Rate | 21 gph at 90 deg F Rise |
| Tall or Short | Short |
| Water Connection | 3/4 in FNPT Side |
| Wire Size | 8 AWG |
| Brand | American Standard® |
| Package Width | 33.07 in |
| Package Height | 38.976 in |
| UNSPSC | 40101825 |
| Alternate Part Number 1 | EN46LB-6 |
| Package Length | 31.299 in |
| Manufacturer | American Standard Water Heaters |
| UPC | 817215021641 |
| Manufacturer Part Number | 50315041150 |
Blanket
6 Years Limited on Tank/Limited on Parts
Comply with and Meets or Exceeds ASHRAE Standard 90.1 b|National Appliance Energy Conservation Act|ANSI Requirements and Tested in Accordance with D.O.E. Test Procedures|UL 174|NAECA Compliant
Residential
Price/Availability Accessible On Login

American Standard®EN Low Boy Electric Water Heater, 46 gal, 6 kW, 240 VAC

